Reply to comment

Valensija

01.08. petak – Danas napuštamo Andaluziju i njene prelepe gradove.

Uživamo u vožnji i razmenjujemo utiske, dok lagano „plovimo“ prema Valensiji.

Dolazak u naš hotel Expo planiran je u ranim popodnevnim satima, da bismo imali što više vremena da bar panoramski pogledamo Valensiju. Pre toga možemo da iznesemo naše noćno koferče, da se kratko osvežimo u bazenčiću, pa da se onda uputimo u istraživanje.

ValensijaValensia je četvrti grad po veličini u Španiji.

Istorijski prebogat, što se vidi po sačuvanim brojnim crkvama, kapijama i mostovima. Ali Valensija je , takođe, i grad kontrasta. Ima mnogo novih zgrada koje uopšte ne odskaču svojim izgledom i veličinom već se savršeno i skladno uklapaju.

Katedrala sagrađena 1262.god. nalazi se na Plaza de la Reina (Kraljičin trg), na kome se nalazi i crkva Svete Katarine.

Naravno treba spomenuti i Plaza de Ayuntamiento, glavni trg, na kome se nalaze gradska kuća i istorijski muzej.

Muzej keramike, Gradski muzej, Istorijski muzej, Arheološki muzej, Vojno-istorijski muzej, vredni su posete, ali mi za to nećemo imati vremena. U Muzeju savremene umetnosti čuva se preko 2000 slika.

Nekada je centralni deo grada bio okružen Turiom, dok tok reke nije promenjen. U koritu reke se umesto vode, sada nalaze fudbalska igrališta, parkovi, palata muzike i kompleks muzeja, niz muzeja vezanih za nauku, pod nazivom La Ciutat, futurističkog izgleda, su atraktivni za turiste, ako ne po sadržaju, onda po izgledu.

Preko puta gotičke građevine iz XV veka, La Lonja, nalazi se jedna od najvećih zatvorenih pijaca u Evropi, površine oko 8000m2 gde se u prepodnevnim satima može pazariti po mnogobrojnim tezgama sa velikim izborom gotove hrane, mesa, voća, povrća i slatkiša.

Valensija je dobar spoj istorijske zaostavštine i moderne arhitekture, koja se ogleda u mostu „Exposicio“ ispod koga prolazi laki metro i u La Ciutatu, već pomenutom kompleksu.

Ovo je grad istorije ali i budućnosti!

Buenas noches! Que dia tan hermoso! Kakav divan dan!

Nerro, Wikipedia (deo teksta i fotografije)

Beograd, 2008. godine

Reply

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.